Rośliny pnące do ogrodu
Rośliny pnące – piękno i funkcjonalność w jednym
Rośliny pnące to doskonały sposób na urozmaicenie ogrodu. Ich zalety są nieocenione – pięknie prezentują się na ścianach, pergolach, altanach czy też balustradach. Dodatkowo są bardzo funkcjonalne – mogą stanowić naturalną osłonę przed słońcem lub wiatrem, a także stworzyć intymny klimat w ogrodzie.
Rośliny pnące można podzielić na dwie grupy – rośliny zimozielone oraz letnie. Rośliny zimozielone to te, które pozostają zielone przez cały rok, dzięki czemu tworzą piękną ozdobę ogrodu nawet w okresie zimowym. Do najpopularniejszych gatunków należy tu między innymi bluszcz pospolity, winobluszcz czy też powojnik.
Jak dobrać odpowiedni gatunek?
Wybierając odpowiedni gatunek rośliny pnącej do swojego ogrodu warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim trzeba określić miejsce, w którym ma ona rosnąć – jeżeli będzie to ściana domu, to warto postawić na gatunki odporne na mróz i silne nasłonecznienie. Jeżeli natomiast chodzi o altanę lub pergolę, to można postawić na bardziej delikatne gatunki.
Kolejnym ważnym aspektem jest określenie warunków glebowych. Niektóre gatunki preferują gleby lekkie i przepuszczalne, inne natomiast lubią gleby wilgotne i bogate w składniki odżywcze. Warto również zwrócić uwagę na stopień nasłonecznienia – niektóre gatunki potrzebują dużo słońca, inne natomiast preferują miejsca osłonięte.
Najpopularniejsze gatunki roślin pnących
Do najpopularniejszych gatunków roślin pnących należy miasteczko Clematis montana – jest to roslina o pięknych białych kwiatach i intensywnym zapachu. Jest ona bardzo łatwa w uprawie i doskonale prezentuje się na ścianach budynku oraz pergolach. Innym popularnym gatunkiem jest powojnik plamisty – charakteryzuje go duża odporność na mróz oraz szerokie spektrum barw kwiatostanów.
Kolejnym godnym polecenia gatunkiem jest winobluszcz – jest to roslina o silnym systemie korzeniowym i dorastajaca do 3 metrów wysokości. Winobluszcz idealnie sprawdza się jako naturalna osłona przed słońcem lub wiatrem oraz tworzy intymny klimat w ogrodzie.