Nieruchomości

Jakie dokumenty są potrzebne przy zakupie nieruchomości?

  • 19 sierpnia, 2023
  • 2 min read

Co jest potrzebne przy zakupie nieruchomości?

Kupno nieruchomości to poważna decyzja, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim trzeba zdobyć informacje na temat samej nieruchomości oraz jej okolic. Następnie należy zgromadzić dokumenty, które będą potrzebne do sfinalizowania transakcji.

Do zakupu nieruchomości potrzebny jest akt notarialny, który można sporządzić u notariusza. W tym celu trzeba mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport, aby potwierdzić swoją tożsamość. Ponadto, jeśli transakcja dotyczy działki budowlanej, to trzeba mieć ze sobą aktualny plan zagospodarowania przestrzennego.

Dokumenty potrzebne do rejestracji nieruchomości

Po sfinalizowaniu transakcji i podpisaniu aktu notarialnego, następuje proces rejestracji nieruchomości w urzędzie skarbowym. Do tego celu trzeba mieć ze sobą: umowę sprzedaży, akt notarialny oraz dowody osobiste lub paszporty obu stron transakcji.

Jeśli chodzi o samo zarejestrowanie nieruchomości, to czasami może być ono wymagane również w innych instytucjach. Na przykład w banku, gdy chce się ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości. W takim przypadku trzeba będzie mieć ze sobą dodatkowe dokumenty, takie jak: historia kredytowa i raport BIK.

Inne dokumenty potrzebne przy zakupie nieruchomości

Przy zakupie nieruchomości mogą być potrzebne również inne dokumenty. Na przykład jeśli chce się ubiegać się o dopłaty unijne na remont lub modernizację domu, to trzeba będzie mieć ze sobą odpowiednie dokumenty. Mogą to być między innymi: fotografia budynku, protokół techniczny lub certyfikat energetyczny.

Ponadto warto pamiętać o tym, żeby sprawdzić czy dana nieruchomość ma wszelkie pozwolenia i zezwolenia na budowę lub remont. Jeśli takich pozwoleń brakuje, to może to oznaczać dodatkowe koszty i opóźnienia w realizacji inwestycji.

About Author

Redakcja

Leave a Reply